Az Erzsébet Tudományegyetem régi képeslapokon

k, 2014/04/29 - 09:39 -- Polyák Petra

Rendkívül érdekes - a Zempléni Múzeum, az Országos Széchenyi Könyvtár, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, a Magyar Mezőgazdasági Múzeum, valamint a Damjanich János Múzeum régi, főként második világháború előtti képeslapjait tartalmazó - gyűjtemény vált elérhetővé nemrégiben az interneten.

Az Arcanum által gondozott gyűjtemény folyamatosan bővül, jelenleg 300.000 képeslapot tartalmaz, melyekből közel 200.000 már térkép segítségével is kereshető, akár utcákra szűkítve. Az adatbázis érdekessége, hogy a képeslapoknak nemcsak a "képes" oldalát digitalizálták, hanem minden esetben a lap hátoldalán található üzenetek, jókívánságok is olvashatók. A böngészés értékes szórakozást kínál az érdeklődőknek, de komoly segítséget is nyújt a kutatóknak, akik eddig többnyire csak hosszas kereséssel bukkantak - a különböző hirdetési oldalakon felbukkanó, vízjelekkel ellátott, változó képminőségű - képeslapokra.

A gyűjteményből az alábbiakban az Erzsébet Tudományegyetemet ábrázoló képeslapokból szemezgetünk. Az adatbázis több mint 2.500 pécsi vonatkozású képeslappal rendelkezik, a 19-20. század fordulójától egészen 1989-ig, ebből több mint 60 egyetemi épületet, klinikát vagy kollégiumot ábrázol.

A képeslapok nagy részén az egyetem központi épülete, illetve a jogi kar látható.

Az ETE központi épülete - ifj. Richter Aladár aquarellje (a postázás éve ismeretlen, link)

Erzsébet tud. egyetem közp. épülete (a postázás éve ismeretlen, link)

Az ETE központi épülete és a jogi kar (a postázás éve ismeretlen, link)

Tud. egyetem jogi-kari épülete (a postázás éve ismeretlen, link)

M. kir. központi tudományegyetem. "Ez a ház volt a laktanya. 1948-ban a sarok része, - ami a képen látható - összedült." A hátoldalon: "Gyűjteménybe. Nézd meg jól a túloldalt! Érdekes!" (a postázás éve ismeretlen, link)

Az ETE központi épülete (a postázás éve: 1928., link)

A M. kir. Erzsébet Tudomány egyetem központi épülete (a postázás éve: 1928., link)

Egyetemi negyed (a postázás éve: 1934., link)

Egyetem parkrészlet (a postázás éve: 1936., link)

Országzászló és Egyetem (a postázás éve: 1938., link)

"Kedves Marika! Lakóhelyemről sajnos nem küldhetek, mert nincs. Így a legközelebbi város egyik részletéről. Szeretettel üdvözöl: Margit." (a postázás éve ismeretlen, link)

Az ETE épületei és intézetei (a postázás éve: 1942., link)

A gyűjteményben több egyetemi klinikai épület is található.

Szemészeti és Belgyógyászati Klinika (a postázás éve: 1926., link)

Gyermekklinika (a postázás éve: 1930., link)

Egyetemi klinikák (a postázás éve: 1943., link)

Szülészeti Klinika (a postázás éve: 1944., link)

Szintén több egyetemi kollégiumi épületet ábrázoló képeslap böngészhető. A legtöbb a Szent Mór Kollégium épületét mutatja be.

Szent Mór Kollégium. "Kedves Mancim! Jelenleg holmi szigorlati ügyben itt tartózkodom és névnapod alkalmából innen kívánok Néked minden jót, éltessen az Isten sokáig. (...)" (a postázás éve: 1930., link)

A Szent Mór Kollégium főhomlokzata (a postázás éve: 1931., link)

Szent Mór Kollégium (a postázás éve: 1936., link)

Szent Mór Kollégium - "Pillanatnyilag kocsijavításra várok, bizony feltűnő a különbség a múlt heti B.M.W. és a mostani (tragacs) között. Mindenkit szeretettel csókolok és üdvözlök, Géza." (a postázás éve: 1952., link)

Szt. Mór Kollégium, parkrészlet - "Kedves Barátom! A postaösszeköttetés lassan helyreáll és megkísérlem lassan hírt adni magunkról. Hála Isten megvagyunk egészségben. - Kis házunk, városrészünk messzebb esett az eseményektől. - Néha néha, ha már sem olvasni, de még csak imádkozni sem tudtam, kevéske kis képeslapomhoz menekültem. Azokat rendezgetve, nézegetve elfeledtem mindent, ami szobánk négy falán túl van és történik. Október elején kaptam egy kisebb csomó lapot. Vén kisasszony hagyatéka volt. Pincében feküdtek tán 30-40 évig. Szétmállottak, bélyegük lejött. Volt mit ragaszgatnom még 100-120 drbot megmenthettem. - Igen örülnék, ha hírt hallanék én is felőled és szerettel üdvözöllek[,] Laci" (a postázás éve ismeretlen, link)

Nagy Lajos Kollégium (a postázás éve ismeretlen, link

Nagy Lajos Kollégium (a postázás éve: 1941, link)

A Pius Kollégium épülete (a PTE Bölcsészettudományi és a Természettudományi Kara mai épületének elődje)

A Pius alapitv. főgimnázium és Pius-internátus déli homlokzata 1914-ben (a postázás éve: 1920., link)

A Pius alapítv. k. főgimn. és Pius internátus nyugati homlokzata (a postázás éve ismeretlen, link)

Pius Kollégium (a postázás éve ismeretlen, link)

További jó böngészést kívánunk!