"Erzsébet királyné és a magyarok" tudományos konferencia

Erzsébet királyné és a magyarok
tudományos konferencia

a PTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara,
a PTE Egyetemi Levéltár és a MTA PAB

Időpont: 2023. április 27-28.
Helyszín: Pécsi Akadémiai Bizottság Székháza
(7624 Pécs, Jurisics Miklós u. 44.)

Program (itt letölthető):

Csütörtök (04.27.)

10:30 KÖSZÖNTŐK:
Prof. Dr. Miseta Attila, a PTE rektora
Prof. Dr. Fedeles Tamás, a PTE rektorhelyettese, a Centenáriumi Programirányító Bizottság elnöke
Dr. habil. Bene Krisztián, a PTE BTK dékánhelyettese
Prof. Dr. Lénárd László, a Pécsi Akadémiai Bizottság elnöke

I. SZEKCIÓ: ERZSÉBET KIRÁLYNÉ ÉLETÚTJA
Levezető elnök: Prof. Dr. Fedeles Tamás DSc, egyetemi tanár PTE BTK TTI Közép- és Koraújkori Történeti Tanszék
11.00 Dr. Soós István CSc, ny. tudományos főmunkatárs, ELKH Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet:
Erzsébet királyné és családja
11.20 Dr. habil. Fónagy Zoltán PhD, egyetemi docens, ELTE Új- és Jelenkori Magyar Történeti Tanszék:
Erzsébet királyné és a kiegyezés. Egy mítosz historiográfiája
11.40 Dr. Schwarczwölder Ádám PhD, tudományos munkatárs, VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár:
Két háborgó lélek találkozása Genfben – Erzsébet halála
12.00 vita
12.30 ebéd

II. SZEKCIÓ: A KIRÁLYNÉ
Levezető elnök: Lengvári István, igazgató, PTE Egyetemi Levéltár
14.00 Kaján Marianna muzeológus, történész, Gödöllői Királyi Kastély Múzeum:
„Itt nyugta van az embernek…” Erzsébet királyné gödöllői kastélya
14.20 Dr. Fedeles–Czeferner Dóra PhD, tudományos segédmunkatárs, ELKH Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet:
Osztrák és magyar nőmozgalmak Erzsébet királyné korában
14.40 Kollár Csilla művészettörténész, szakmuzeológus, Magyar Nemzeti Múzeum:
Önreprezentáció és divat. Erzsébet az ikon
15.00 vita
15.30 kávészünet

III. SZEKCIÓ: ERZSÉBET KIRÁLYNÉ REPREZENTÁCIÓI A MŰVÉSZETEKBEN
Levezető elnök: Dr. habil. Pilkhoffer Mónika PhD, egyetemi docens, PTE Modernkori Történeti Tanszék
16.00 Borovi Dániel művészettörténész:
Erzsébet királyné magyarországi portréi
16.20 Dr. Pótó János PhD, ny. tudományos főmunkatárs, ELKH Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet:
Erzsébet királyné – emlékműtrendek
16.40 Dr. habil. Hahner Péter PhD, főigazgató, Rubicon Intézet:
Szép volt és boldogtalan. A Sissi-filmek
17.00 vita
17.30 vacsora

Péntek (04.28.)

IV. SZEKCIÓ: ERZSÉBET-KULTUSZ
Levezető elnök: Dr. Csibi Norbert PhD, egyetemi adjunktus, PTE Újkortörténeti Tanszék
9.00 Prof. Dr. Szilágyi Márton DSc, egyetemi tanár, ELTE BTK XVIII-XIX. századi Magyar Irodalomtörténeti Tanszék:
Arany János és az Erzsébet című opera 1857-ben
9.20 Dr. Klestenitz Tibor PhD, tudományos munkatárs, Nemzeti Közszolgálati Egyetem; OSZK Lipták Dorottya Sajtótörténeti Kutatócsoport:
Erzsébet királyné alakja a magyar sajtó tükrében
9.40 Dr. Landgraf Ildikó CSc, tudományos főmunkatárs ELKH Bölcsészettudományi Kutatóközpont Néprajztudományi Intézet:
Erzsébet királyné mint a magyarok oltalmazója a populáris olvasmányokban és a folklórban
10.00 Németh Andrásné Farkas Gabriella PhD hallgató, PTE Neveléstudományi Doktori Iskola:
Erzsébet királyné kultuszának neveléstörténeti megközelítése
10.20 vita
10.40 kávészünet

V. SZEKCIÓ: ERZSÉBET KIRÁLYNÉ ÉS A PÉCSI EGYETEM
Levezető elnök: Dr. Schwarczwölder Ádám PhD, tudományos munkatárs, VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár
11.00 Nagy Imre Gábor főlevéltáros, igazgatóhelyettes, Magyar Nemzeti Levéltár Baranya Vármegyei Levéltára:
Erzsébet királyné emlékezete Pécsett
11.20 Dr. Polyák Petra PhD, főlevéltáros, Magyar Nemzeti Levéltár Baranya Vármegyei Levéltára:
A név politikája. Erzsébet, az egyetem névadója
11. 40 Varga Krisztina könyvtáros, muzeológus, PTE Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont Történeti Gyűjtemények Osztálya:
Az „Erzsébet királyné, egyetemünk egykori névadója” című kiállítás tárgyi emlékei
12.00 vita, végszó
12.30 ebéd
14.00 PTE Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont Történeti Gyűjtemények Osztálya (Pécs, Szepesy u. 3.)
Erzsébet királyné, egyetemünk egykori névadója c. kiállítás megnyitója

A konferencia ideje alatt a Levéltár zárva tart!