Egyetemi Levéltár

Per Aspera ad Astra 2016/2

2017. február 09.

Megjelent a Per Aspera ad Astra 2016/2-es száma!

A Pécsi Tudományegyetem online művelődés- és egyetemtörténeti folyóiratának új száma az 1956-os forradalommal és következményeivel foglalkozik az évforduló kapcsán.

Az aktuális szám a folyóirat honlapján elérhető.

Levéltári Nap 2016

2016. november 15.

November 17-én rendezzük meg a PTE Egyetemi Levéltár XIII. levéltári napi konferenciáját.

A 10.30-kor kezdődő rendezvény az 1956-os évforduló kapcsán elhangzó előadások mellett Polyák Petra: "A hallgatóknak meg kell lenni" A felsőoktatási beiskolázás és felvételi rendszere az első ötéves terv idején c. kötetét is bemutatja.

A konferencia helye:

Pécsi Tudományegyetem, Rektori Hivatal, Szenátusi terem

(Pécs, Vasvári Pál u. 4.)

A konferencia programja itt le is tölthető.

A konferencia napján az Egyetemi Levéltár zárva tart.

Címkék: konferencia

Megjelent új sorozatunk első kötete

2016. szeptember 28.

Az Egyetemi Levéltár új, Egyetem és társadalom című sorozatának megjelent az első kötete. A sorozat célja egy-egy témát korszerű elméleti megalapozottsággal feldolgozó egyetemtörténeti kiadványok megjelentetése, elsősorban a társadalomtörténet szemszögéből. Figyelmünk kiterjed az európai egyetemek és a hazai felsőoktatás történeti kérdéseinek vizsgálatára. A sorozatban monográfiák mellett konferenciakötetek és fordítások megjelentetésére is vállalkozunk.

A kötet Polyák Petra kismonográfiája, mely "A hallgatóknak meg kell lenni" - A felsőoktatási beiskolázás és felvételi rendszere az első ötéves terv idején címet viseli. A felsőoktatási felvételi rendszer 1948-49-tól kezdődő átalakítása a pártállam új, rendszerhű értelmiségi rétegének kinevelését és az első ötéves terv szakember-szükségletének biztosítását szolgálta, a tervgazdasági logika egyetemekre és főiskolákra való kiterjesztésével. A hallgatóság létszámát és összetételét szigorúan kontrollálni próbáló rendszerről kaphatunk képet az adatokat és szemelvényeket is bemutató kötetben.

Címkék: kiadvány

A Levéltár kézikönyvtára NKA támogatással bővült

2016. június 30.

Kézikönyvtárunk 250 ezer forint értékben, 95 kötettel bővült a Nemzeti Kulturális Alap pályázati támogatásának köszönhetően.

A megvásárolt könyvek között a 19-20. század magyar történelmét bemutató munkák mellett idegen nyelvű egyetemtörténeti munkák is találhatók.

A kötetek az Egyetemi Levéltár kézikönyvtárában már használhatók!

Címkék: NKA, pályázat

Per Aspera ad Astra 2015/2

2015. december 23.

Megjelent a Per Aspera ad Astra negyedik, 2015/2-es száma!

A Pécsi Tudományegyetem művelődés- és egyetemtörténeti online folyóiratának új száma az "Iskolák és életpályák" témakörét járja körül a dualizmus időszakától a második világháborúig.

Az aktuális szám a folyóirat honlapján elérhető.

Levéltári Nap 2015

2015. november 17.

Idén november 26-án kerül megrendezésre a PTE Egyetemi Levéltár levéltári napi konferenciája.

A PTE Egyetemi Almanach készítéséről, műfajáról és jelentőségéről szóló előadássorozat délelőtt 10:00-kor kezdődik.

A konferencia helye:

Pécsi Tudományegyetem, Rektori Hivatal, Szenátusi terem

(Pécs, Vasvári Pál u. 4.)

A konferencia programja itt le is tölthető.

Címkék: konferencia

Rendkívüli zárvatartások november-decemberben

2015. november 16.

Az Egyetemi Levéltár 2015 novemberében és decemberében a következő napokon

ZÁRVA TART:

November 20., 26.

December 28-31.

Címkék: nyitvatartás

Per Aspera ad Astra 2015/1

2015. július 08.

A Per Aspera ad Astra, a Pécsi Tudományegyetem művelődés- és egyetemtörténeti online folyóiratának harmadik, 2015/1-es száma is megjelent!

Az "Egyház és művelődés" témakörrel foglalkozó szám a folyóirat honlapján érhető el.

Címkék: ad Astra

Letölthető "A pécsi bölcsészkar bölcsője"

2015. június 23.

Az Egyetemi Levéltár kiadványai sorozat kötetei után újabb kiadványunk vált szabadon letölthetővé. "A pécsi bölcsészkar bölcsője" 2013 végén jelent meg nyomtatásban, azonban ebben a formában már nem érhető el. Ezért a mai naptól a kötetet elektronikus formában is elérhetővé tettük.

A letöltéshez ide kattintson.

Címkék: kiadvány

Elérhetőek az egyetemi és főiskolai tanácsülési jegyzőkönyvek a Hungaricana portálon

2015. május 21.

Budapest Főváros Levéltára irányításával, NKA-pályázat keretében mintegy 80.000 oldalnyi egyetemi jegyzőkönyv digitalizálása valósult meg több hazai egyetem, így a PTE és jogelődei iratanyagaiból. A projekt során a felsőoktatási intézmények vezető testületeinek 1945 és 1963 között keletkezett dokumentumai váltak elérhetővé a Hungaricana Közgyűjteményi Portálon.

A PTE Egyetemi Levéltár iratanyagai közül a következő intézmények tanácsülési iratai böngészhetők:

• az Erzsébet Tudományegyetem/Pécsi Tudományegyetem Jog- és Államtudományi Kara, valamint Orvostudományi Kara 1945 és 1951 között tartott tanácsülési jegyzőkönyvei, valamint
  • a Pécsi Pedagógiai/Tanárképző Főiskola 1948 és 1963 között tartott főiskolai, (tanári) kari és igazgatói tanácsi üléseinek jegyzőkönyvei, illetve előterjesztései.

A jegyzőkönyvek a Hungaricana összevont közgyűjteményi portálon érhetők el, ezen a linken. Az adatbázisban szabadszavas keresésre is lehetőség van, de az egyes ülések közti eligazodást a napirendi pontokról készült jegyzékek is segítik.

Segédlet az online elérhető iratok eredeti őrzési hely szerinti hivatkozásához:

• ETE Jog- és Államtudományi Kar tanácsülési jegyzőkönyvei, pl.: PTE EL VIII. 104. a. ETE JÁK 1947/48. tanévi I. rendes tanácsülése, 1947. szept. 25. 12. pont.

• ETE Orvostudományi Kar tanácsülési jegyzőkönyvei, pl.: PTE EL VIII. 105. a. ETE OK 1949/1950. tanévi IV. rendkívüli tanácsülése, 1950. szept. 5. 4. pont.

• Pécsi Pedagógiai/Tanárképző Főiskola tanácsülési jegyzőkönyvei, pl.: PTE EL VIII. 205. a. PPF/PTF 1956. dec. 8-10-én tartott rendkívüli tanácsülése, 1. pont.

Címkék: digitalizálás, NKA

You shall not pass!