Részletek a Pécsi Tudományegyetem Jog- és Közigazgatástudományi Kar professzorainak, segédtanszemélyzetének és dolgozóinak április 4. alkalmából tett felajánlásaiból (1950)
„1. A Kar professzorai vállalják, hogy a Magyar Tudományos Akadémiához beterjesztett ötéves munkatervükben is kifejeződött azt a feladatot, hogy az élenjáró szovjet jogtudomány eredményeit tudományos kutatásuk tárgyává teszik, a jövőben még fokozottabb ütemben végrehajtják, továbbá azt is, hogy eme kutatásaik eredményeit is előadásaikban állandóan kifejezésre juttatják, hogy ezzel a hallgatóság ideológiai fejlődését megerősítsék.
2. Vállalják, hogy a Magyar Tudományos Akadémiához beterjesztett ötéves munkatervüket az egyes tervidőszakra vonatkozóan is pontosan végrehajtják, sőt lehetőség szerint azt a tervezett idő előtt teljesítik és erről a Magyar Tudományos Akadémiának rendszeres jelentést tesznek.
(...)
6. Vállalják, hogy a MEFESZ kari szervezettel, /illetve MINSZ-el/ a Tanulmányi Osztály vezetőjével egyetértésben elsősorban oly munkás és szegényparaszti származású hallgatókkal külön foglalkoznak, akik később a tudományos utánpótlás szempontjából figyelembe jöhetnek.
(...)
9. Vállalják, hogy minden külön díjazás nélkül azoknak a dolgozó joghallgatóknak, - elsősorban munkás és szegényparaszt származásúaknak - akik szociális körülményeik folytán a délelőtti rendszeres órák hallgatásától (...) felmentést kaptak, - délután (...) - rendszeres előadásokat tartanak, hogy ezzel a hallgatók tanulmányainak eredményességét elősegítsék, tudások kimélyítésére alkalmat nyissanak.
(...)
A demonstrátorok felajánlása a következő:
(...)
1. Mindenekelőtt a demonstrátori és könyvtárkezelői kar első célja a szakmai és ideológiai továbbképzés. E cél érdekében elhatározta, hogy hetenként egy tudományos, illetve ideológiai ülést tart, ahol a jogtudomány dialektikus és történelmi materialista szemléletében mélyíti el szaktudását. (...)
2. Ugyancsak ezt a célt szolgálja, hogy a jövőben a segédtanszemélyzet rész kéri a Dunántúli Napló 'Ismerjük meg a valóságot' rovatának hozzászólásaiban, amikor is dialektikus módon a valóság ismeretét a természettudomány mellett a társadalomtudomány-, illetve a jogtudomány szempontjából is analízis alá veszi. Ezzel kapcsolatos a segédtanszemélyzetnek az a törekvése is, hogy a helyi lapban cikkeket jelentet meg a jog és társadalomtudományok köréből és a jogászságnak a szocialista társadalomban betöltendő szerepéről. (...)
4. Azok a demonstrátorok, illetőleg ösztöndíjasok, könyvtárkezelők, akik egyúttal hallgatók is, vállalják, hogy a tanulás terén is élenjárnak és ezért minden tantárgyból szigorlatuk alkalmával legalább jeles eredményt érnek el.
(...)
A hivatal munkafelajánlása.
1. A délelőtt 10 óráig érkezett aktáknak - ha az ügy természete megengedi - még aznap való elintézése. A hosszabb határidős aktáknak a határidő előtt 3 nappal való elkészítése.
2. A kari ülési jegyzőkönyveknek a kari jegyző által írt fogalmazvány beadása után 2 napon belüli legépelése.
3. A Dékáni Hivatal gép és gyorsírónő április első felében - továbbá a jövőben félévenként megtartandó egyéni és párosversenyre kihívják a Rektori, az Orvoskari Dékáni, az Orvoskari Tanulmányi Osztály, a Gazdasági Igazgatóság gép és gyorsírónőit (...).
4. A papírfelhasználásban - fokozottabb takarékosság következtében - legalább 10 %-os csökkentés elérése. (...)
6. (...) a Tanulmányi Osztály vezetője felajánlja, hogy minden munkás és szegényparaszt bejáró hallgatóval beszél jobb tanulmányi eredmény elérése céljából (...)." [sic!]
Forrás:
PTE Egyetemi Levéltár VIII. 104. a. Jog- és Államtudományi Kar iratai, Kari ülési jegyzőkönyvek: 1950. március 30-i ülés kari ülés jegyzőkönyve.