A Pedagógusjelöltek I. Országos Találkozója (1972)

p, 2013/05/10 - 00:00 -- Polyák Petra

„Fúvószenével, zászlóerdővel, fiatalok és úttörők felvonulásával” kezdődött 1972. május 10-én, szerdán reggel a Pedagógusjelöltek I. Országos Találkozója Pécsett. A Széchenyi téren közel háromezer pedagógusjelölt és oktató gyűlt össze a látványos megnyitóra: „A tér két oldalán felsorakozott a pécsi honvéd helyőrség fúvószenekara, valamint a gyárvárosi úttörőzenekar, jellegzetes, sárga anorákba öltözött aprómuzsikusaival. Hat harsona jelezte az ünnepség kezdetét.” Az ünnepélyes megnyitó után a felvonulás résztvevői zárt oszlopokban az ifjúsági nagygyűlés színhelyére, a POTE aulája felé vonultak. Az aulában Gosztonyi János művelődésügyi miniszter tartott beszédet, melyben utalt a találkozó létrehozásának okaira is: „hazánk pedagógusképző intézményeiben összesen 7855 hallgató tanul, kívánatos tehát, hogy jobban észrevegye őket az ország, jobban felfigyeljenek tudományos, kulturális és sporteredményeikre. Szükség van arra is, ahogy a pedagógusképző intézmények hallgatói érezzék, sokan vannak, hogy együvé tartoznak, mert mindez a pályájuk iránti szeretetet, elkötelezettséget erősíti.”

A nagygyűlés után a Pécsi Tanárképző Főiskolán folytatódtak a kétnapos találkozó rendezvényei: matematikai verseny, spartakiád, 155 hallgató háromszáz alkotásából nyílt képzőművészeti kiállítás, szemléltetőeszköz-kiállítás, valamint Országos Szakmai Konferencia zajlott 12 szekcióban, ahol a főiskolák, óvónőképzők, tanítóképzők hallgatóinak 179 dolgozatát mutatták be.
Délután a KISZ- és úttörővezetők tartottak megbeszélést, este pedig a Pécsi Nemzeti Színházban gálaestre került sor, amelyen a résztvevő intézetek művészeti csoportjai és szólistái léptek fel.
Május 11-én a sport- és tanulmányi versenyekkel folytatódott program. A találkozót csütörtök délután a tudományos konferencia eredményeinek kihirdetése zárta.

Forrás: Megnyílt a pedagógusjelöltek I. országos találkozója. Dunántúli Napló 1972. május 11.